• Hamerprijs: € 8500,-

Zilveren schuttersgilde keten of schutters breuk' uit de Zuidelijke Nederlanden, eerste helft 17de eeuw. Deze gedeeltelijk vergulde keten is vervaardigd voor het handbooggilde van 'de Rivieren, Sint Pieters-Jette en Ganshoren'. Het gedreven medaillon toont de heilige Sint Sebastiaan, de beschermheilige van de schuttersgilden, en heilige Sint Pieter, de plaatselijke beschermheilige, in een Renaissance cartouche. De vogel, ook bekend als de papagaai of koningsvogel, zittend op een boog is typisch voor deze periode en verwijst onder andere naar de vaardigheidswedstrijd. De schakels verbeelden een 'vuurslag' waaruit vlammen en vonken opkomen. Een vuurslag (vuursteen en een ijzeren handbeugel) werd gebruikt om vuur te maken en het was het beeldmerk van de hertogen van Bourgondie. Zij hadden de schuttersgilden in hun gebieden toegestaan dit beeldmerk te mogen gebruiken in hun 'ketens'. Hoogstwaarschijnlijk is deze breuk gemaakt in opdracht van de sponser van het Gilde: Frans I van Kinschot, de financieelraadsman van Prins Maurits. Van Kinschot kocht in 1628 het kasteel 'de Rivieren'. Hij was tevens heer van Sint Pieters-Jette in 1638. Een gelijkende breuk met eenzelfde 'Bourgondische vuurslag' staat vermeld in 'Schatten der Vlaamse Schuttersgilden', catalogus van Museum Vleeshuis, te Antwerpen, uit 1966, op pagina 47. no. 160. Het houten schild en de stoffen ondergrond zijn van latere datum.

A Renaissance Ceremonial Shooters Guild chain, first half 17th century. This parcel-gild chain is made for the longbow guild of 'Sint Peters-Jette and Ganshoren'. The medaillon is chased in outstanding quality and depicts Saint Sebastian (patron of the shooting guild) and Saint Peter (patron of the local community). The pending bird also known as parrot and the 'kings bird',sitting on a long bow, is typical for this period. The chain links are in the shape of a 'Vuurslag' or 'Fire battle', the mark of the earls of Burgundy. In all likeliness this chain or 'breuk' was commissioned by the patron of the guild, Frans I of Kinschot, lord of castle 'The Rivieren' and lord of teh hamlets Saint Pieters-Jette and Ganshorn. He was without doubt the wealthiest man of the region. A similar chain also with the so called 'Bourgondische vuurslag' is mentioned and photographed in 'Schatten der Vlaamse Schuttersgilde' (Antwerpen, Museum Vleeshuis 1966) page 47, entry no. 160. The textile backing and wooden base a later additions.

GRATIS TAXATIE & INBRENG

Inbreng Juniveiling: 4 april t/m 20 mei

1) Digitale taxatie
2) Taxatie in Diemen
3) Taxatie bij u thuis

Juni veiling 2022
Kijkdagen: 23 t/m 26 juni 2022

Veiling: 27 t/m 30 juni 2022