Francesco Guardi (1712-1793) Zicht op een laguna met toren en figuren, ongesigneerd,

Francesco Guardi (1712-1793)

Zicht op een laguna met toren en figuren, ongesigneerd, gedateerd 1755 rechtsonder, watermerk gekroonde adelaar, bruine pentekening (gewassen) op briefpapier, 14.5 x 23.7 cm.

Literatuur: Vergelijk met Jacob Bean en William Griswold / 18th century italian drawings, New York 1990 (pagina 113)Vergelijk met, Antanio Morassi: Guardi: Paintings, Venice 1973 (pagina 752,754)

Deze tekening met uitzicht op een laguna heeft Guardi in verschillende variaties gemaakt. Een vergelijkbare compositie (op formaat 19 x 26 cm) behoort tot de collectie van het Metropolitan Museum in New York, een andere -vrijwel identieke compositie- op het formaat 21 x 30.5 cm werd in 1995 geveild bij Christie's in New York. Onze capriccio op het formaat 14.5 x 23.7 cm met taxatie van professor Georg Knox (1922-2015), wereldvermaard specialist op het gebied van 18e eeuwse Italiaanse tekeningen, heeft een studie-achtig karakter en moet volgens Knox een van zijn vroegste vingeroefeningen zijn met dit onderwerp. De vage datering 1755 onder-rechts sluit hierbij aan. Opmerkelijk is de drager waarop de tekening is gemaakt. Dat is namelijk een briefpapier, voorzien van een Soldi 5 (betaling aan soldaten) zegel onder-links. Een andere grote specialist Italiaanse tekeningen, John James Byam Shaw (1903-1992), had dit al eerder opgetekend in het Metropolitan Museum Journal, 1970 - volume 3: "Francesco Guardi was gewoon een zuinige man en tekende op stukken restpapier." Waaronder briefpapier...

Taxatie: